Wycieczka do Muzeum Ziemi Gołdapskiej

24 maja 2011 roku uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum naszego ośrodka wraz z nauczycielami: Martą Konkol – Piwko, Anną Jaremus – Furtan i Józefem Świtajem odwiedzili Muzeum Ziemi Gołdapskiej i uczestniczyli w lekcji dotyczącej przeszłości naszego miasta i regionu, poprowadzonej przez kustosza muzeum – Beatę Otto oraz profesor Aleksandrę Ratasiewicz.

Uczniowie zapoznali się z pochodzeniem eksponatów zgromadzonych w muzeum: militariami, minerałami, dawnymi przedmiotami codziennego użytku. Dowiedzieli się, w jaki sposób ich przodkowie wytwarzali narzędzia, żywność, odzież i zabawki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty z czasów II wojny światowej: różne rodzaje broni, łuski po pociskach, hełmy. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele podziękowali za niezapomnianą lekcję historii i dokonali wpisu w księdze pamiątkowej. Była to kolejna i na pewno nie ostatnia wizyta w naszym gołdapskim muzeum.

W obecnych budynkach muzeum funkcjonuje od 26 lutego 2008 roku. Jednak historia jego powstania sięga roku 1962, kiedy to młody geograf – Mieczysław Ratasiewicz rozpoczął swoją pierwszą pracę w Szkole Podstawowej nr 1. Jako miłośnik tej ziemi, za swój obowiązek uznał dokumentowanie zmian tutaj zachodzących oraz kolekcjonowanie wszystkiego, co z tym terenem było związane. Skupił wokół siebie grupę dzieci i młodzieży, która z pasją zajęła się zbieraniem wszelkiego rodzaju przedmiotów i pamiątek: wojennych i przedwojennych, historycznych i etnograficznych. Tak tworzyła się kolekcja, która po latach przenoszenia z miejsca na miejsce, doczekała się wreszcie siedziby z prawdziwego zdarzenia. Muzeum dysponuje dwoma budynkami. W jednym znajduje się wystawa stała, drugi przeznaczony jest na wystawy czasowe i lekcje muzealne. Organizowane są tam również różnego rodzaju imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Wystawę stałą tworzą głównie eksponaty etnograficzne, historyczne, geologiczne i militaria. Muzeum jest otwarte codziennie oprócz niedziel i poniedziałków w godzinach 10-16, a w sobotę w godz. 10-14.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *