Czym skorupka za młodu nasiąknie…

O tym jak istotne jest prawidłowe żywienie już od najmłodszych lat rozmawiali lekarze, dietetycy i naukowcy podczas konferencji zorganizowanej 25 września 2013r. przez Bank Żywności w Olsztynie. W debacie na temat potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży uczestniczyli wojewoda Marian Podziewski oraz m.in. dyrektor ZPEW w Gołdapi Anna Kuskowska i dyrektor SP nr 3 w Gołdapi Leszek Retel.

Wczesne rozpoczęcie edukacji w zakresie prawidłowego, zdrowego i zbilansowanego odżywiania to oczywiście inwestycja długoterminowa. To jak odżywiamy się od najmłodszych lat warunkuje stan naszego zdrowia w przyszłości. Coraz częściej widzimy, że nasze dzieci borykają się z problemem nadwagi i otyłości. Niestety statystyki też nie są zadowalające. Wynika z nich, że gonimy Stany Zjednoczone jeśli chodzi o odsetek otyłych dzieci i niestety jesteśmy w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o tempo rozwoju otyłości  – powiedział wojewoda Marian Podziewski.

Podczas konferencji prelegenci mówili miedzy innymi o potrzebie koalicji instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w trosce o zdrowie małych dzieci, a także o prawidłowym żywieniu dzieci przedszkolnych, zespole nadruchliwości psychoruchowej spowodowanej nieprawidłowym żywieniem.

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wynika, że problem nadwagi dotyczy aż 17 % dzieci z Warmii i Mazur. Poprawić tę sytuację mają właśnie różne projekty i programy dotyczące zasad zdrowego żywienia oraz konferencje, warsztaty i zajęcia edukacyjne.

Źródło: http://www.uw.olsztyn.pl

 

Źródło: http://www.uw.olsztyn.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *